AKTUÁLIS KURZUSOK
PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM – ZENÉLŐ EGYETEM
2025 tavaszi szemeszter - karközi, campus kredites kurzusok
A PTE Zenélő Egyetem 2025 tavaszán is meghirdeti „Nagyító” könnyűzenei kurzussorozatát, ZEN-Session nevű nyitott kreatív műhelyét, elméleti gyakorlati kurzusait.
A „Nagyító” tömbösített alkalmak és az intenzív szakmai kurzusok a NEPTUN rendszerén keresztül felvehető Campus kredites tárgyelemek. A programok a kurzusokra való jelentkezéstől függetlenül is látogathatók a PTE polgárai számára.
A ZEN Campus kurzus felvétel 2025. február 1. péntek 8.00 órától indul, érdemes időben regisztrálni, a férőhelyek száma limitált!
Jelentkezés: https://neptun.pte.hu/
KARKÖZI, CAMPUS KREDITES KURZUSOK (2024/2025/2):
ZEN Session
Meghívott előadó: Baksa Péter nagybőgőművész, zenepedagógus
Időpont: 2025. március 7. és 2025. március 14.valamint 2024. március 21., naponta 9.00 és 13.00 között
Helyszín: PTE BTK - TTK / Szenes Klub / Pécs, Ifjúság útja 6.
Leírás: A ZEN-session kurzus az elitista „jazzista” jam sessionökkel szemben a befogadásra, az együtt zenélésre, a csapatjáték fontosságára fókuszál, és a résztvevők zenei tudására épít. Egy alapvető hangszeres tudás persze szükséges, de ez, vagy a nehezen érkező bátorság hiányában hallgatóként is tanulságos. A félév során megtartott műhelymunkák után egy közösen létrehozott zenei produktummal zárjuk a félévet. Ez lehet egy jam session, vagy akár egy, a kurzuson megtanult elemeket felhasználó, közös hangfelvétel is. A kurzus vezetője: Baksa Péter zenepedagógus.
Kevésbé ismert könnyűzene-történet(ek)
Meghívott előadó: Bajnai Zsolt, a Beatkorszak Projekt vezetője, a Hangfoglaló Program elindítója
Időpont: 2025. március 27. 14.00-18.00 és 2025. március 28. 10.00-18.00
Helyszín: PTE BTK - TTK / Szenes Klub / Pécs, Ifjúság útja 6.
Leírás: A magyar könnyűzene (számítsuk 1957-től) rendszerváltás (tehát 1989) előtti történetéről elsősorban a zenekarok és a dalok szemszögéből szoktunk beszélni, esetleg legendás helyszínek és koncertek bukkannak fel a történetmesélésben. A Beatkorszak szerzői és előadói tíz éve azon dolgoznak, hogy a magyar könnyűzene kevésbé ismert, vagy valamiért nem annyira fontosnak tartott szereplőit, szervezeteit, eseményeit és összefüggéseit feltárják és minél szélesebb körben megismerhetővé tegyék. Ez a Zenélő Egyetem kurzus ezért olyan előadásokból áll majd össze, amelyek látszólag a magyar könnyűzene-történetének marginális szeleteit tárgyalják, ám reményeink szerint végül bebizonyítják, hogy a színház és a rockzene kapcsolata, a hang- és színpadtechnika fejlődése és működtetői, a beatzene állami háttérintézményeinek machinációi éppúgy fontos részei a magyar könnyűzene történetének, mint hogy kik, mikor, hol és mit játszottak. A kurzus vezetője Bajnai Zsolt, a Beatkorszak Projekt vezetője, a Hangfoglaló Program elindítója.
Hangtechnika a gyakorlatban 4. - A hangstúdiók világa
Meghívott előadó: Csurgai Zoltán hangmérnök, AES
Időpont: 2025. április 3. 14.00-18.00 és 2025. április 4. 10.00-18.00
Helyszín: PTE BTK - TTK / Szenes Klub / Pécs, Ifjúság útja 6.
Leírás: A kurzus célja alapvető betekintést nyújtani a stúdiótechnikába, és alapszinten megismertetni a hallgatókat az ott használt eszközökkel és a felvételkészítés folyamatával. A szeminárium támaszkodik a korábbi előadások anyagára, de önálló kurzusként is felvehető és teljesíthető.
Dalok, karrierek, életutak - sikerek és kudarcok a kortárs magyar popzenében
Meghívott előadó: Horváth Gergely VOLTfólió- illetve Korrektúra-díjas rádiós műsorvezető, podcaster, kreatív producer, szerkesztő, író
Időpont: 2025. április 10. 14.00-18.00 és 2025. április 11. 10.00-18.00
Helyszín: PTE BTK - TTK / Szenes Klub / Pécs, Ifjúság útja 6.
Leírás: Meghívott előadónk VOLTfólió- illetve Korrektúra-díjas rádiós műsorvezető, podcaster, kreatív producer, a Petőfi rádió korábbi vezető-szerkesztője, a Kultúrfitnesz kreatív producere, a Lemezjátszó-estek házigazdája, a Jézus és a rock and roll című könyv szerzőj, a gondolatkertészet.hu plántálója. Kurzusán arra vállalkozik, hogy a magyar popzenei térben megjelenő identitáskonstrukciók felől gondolkodjon - közösen a kurzus hallgatóival.
A kocsmazajtól a cenzúráig - A nyilvánosság társadalmi szerepe és alakító tényezői
Meghívott előadó: Polyák Gábor egyetemi tanár, ELTE BTK intézetigazgató (Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet), tanszékvezető (Média és Kommunikáció Tanszék)
Időpont: 2025. május 8. 14.00-18.00 és 2025. május 9. 10.00-18.00
Helyszín: PTE BTK - TTK / Szenes Klub / Pécs, Ifjúság útja 6.
Leírás: Mi a szerepe a nyilvánosságnak a társadalom működésében? Milyen elvárásokat fogalmazhatunk meg a nyilvánosság működésével kapcsolatban? Hogyan alakítja a nyilvánosságot a média és a kultúra? Hogyan alakítja az állam és a gazdasági szereplők a médiát és a kultúrát, milyen következményei vannak az egyes beavatkozásoknak? Lehet-e ma cenzúrázni a médiát és a kultúrát? A kurzus keretében ezeket a kérdéseket beszéljük meg.
...